Polskie Radio
Section05
literatura

Nie żyje pisarka i noblistka Alice Munro. Nazywana była "kanadyjskim Czechowem"

Kanadyjska autorka Alice Munro, laureatka literackiej Nagrody Nobla, nazywana przez krytyków "kanadyjskim Czechowem", zmarła w poniedziałek (13 maja) w wieku 92 lat. Przeważającą część życia spędziła na kanadyjskiej prowincji, w małym miasteczku, gdzie rozgrywa się akcja większości jej opowiadań.
Zobacz więcej na temat:  literatura Kanada Alice Munro nagroda Nobla wspomnienie Magda Mikołajczuk opowiadanie powieść Agnieszka Kuc Bill Gaston

Akcja #TataTeżCzyta, czyli faceci do książek! Jak zachęcić mężczyzn do czytania?

- Trochę jest takich tatusiów, którzy czytają, i to jest świetne. Ale chcielibyśmy, żeby tych tatusiów, ale też wujków, dziadków, starszych braci, ojczymów było więcej. Badania pokazują, że mężczyźni czytają trochę mniej, mniej czytają też dzieciom - mówi Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania. Do częstszego sięgania po książki ma zachęcić mężczyzn kampania #TataTeżCzyta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Matus książki lektury literatura czytelnictwo rodzice społeczeństwo

Późna diagnoza ADHD. Codzienność osoby neuroatypowej opisana w książce Anety Korycińskiej

- W pewnym momencie psychiatra postanowił mi zrobić testy. Okazało się, że jestem osobą neuroatypową. Moja historia nie jest jedyną, głównie dotyczy to kobiet w Polsce - opowiada Aneta Korycińska. Polonistka, nauczycielka, redaktorka, oligofrenopedagożka i podcasterka, znana też jako "Baba od polskiego", wydała książkę "Radio w mojej głowie". Opisuje w niej życie osób, u których w późniejszym wieku zdiagnozowano ADHD.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Aneta Korycińska adhd zdrowie zdrowie psychiczne literatura książki

"Po raz kolejny łączymy światy" - już wkrótce Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki

- Sprawdzamy czy można połączyć świat ekonomii i wielbicieli książek, dlatego już 21 maja spotkamy się w przestrzeni Giełdy Papierów Wartościowych. Tego jeszcze nie było! - podkreśliła w Polskim Radiu Dzieciom Agnieszka Karp-Szymańska dyrektor programowa Festiwalu Ojce i Dziatki. Gość audycji "Kulturalna Strefa" dodała też, że wybór nie była przypadkowy, bo związany z Rokiem Edukacji Ekonomicznej.
Zobacz więcej na temat:  literatura patronatPRD radio dla dzieci literatura dziecięca książki dla dzieci Martyna Chuderska DAB+ ekonomia pieniądze giełda papierów wartościowych

Od 60 lat czytamy Muminki w Polsce. Zaczęliśmy od trzeciej części

W 1964 roku na półkach polskich księgarni znalazła się książka "W Dolinie Muminków" Tove Jansson. Dzięki niej wciągnęliśmy się w świat skandynawskich trolli, zafascynowaliśmy Muminkiem, Buką, Włóczykijem czy Małą Mi. Od tego czasu minęło już 60 lat, a polscy czytelnicy wciąż chętnie sięgają po te opowieści. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Muminki literatura Tove Jansson książki dla dzieci KSIĄŻKA Weronika Puszkar Anna Czernow

Darko Cvijetić - autor poetyckiej powieści "Winda Schindlera"

Gościem audycji "Wszystkie książki świata" był Darko Cvijetić, pisarz i poeta używający języka chorwackiego, mieszkający w Republice Serbskiej, wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny. Opowiedział o swojej książce "Winda Schindlera", która niedawno pojawiła się na polskim rynku wydawniczym. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Michał Matus Darko Cvijetić literatura powieść książki Bałkany Jugosławia Bośnia i Hercegowina